|  | 

Ruda Śląska

Czas na remont?

Czas na remont?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wszystko z biegiem czasu ulega zniszczeniu. Dotyczy to także naszych mieszkań oraz domów. Co kilka lub kilkanaście lat trzeba przeprowadzać remonty polegające na przykład na pomalowaniu ścian albo na wymianie okien. Na pewno nikt nie lubi robić remontów, ponieważ wymagają one dużego wkładu finansowego, przeniesienia mebli do innych pokoi albo ich zabezpieczeniu, po skończonym remoncie jest bardzo wiele sprzątania itd. Jednak gdy to wszystko się zrobi, bardzo przyjemnie jest usiąść sobie w fotelu w nowo wyremontowanym mieszkaniu i cieszyć się efektem kilkudniowej ciężkiej pracy.

Remonty można najogólniej podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej zaliczymy remonty wykonywane wewnątrz domu, a więc między innymi malowanie ścian, układanie parkietu w pokojach albo płytek w łazience i kuchni, a także wymianę stolarki okiennej. Do takiego remontu trzeba odpowiednio zabezpieczyć wszystkie rzeczy znajdujące się w remontowanych pomieszczeniach. Jeżeli to konieczne, meble oraz inne sprzęty należy wynieść do innego pomieszczenia. Jeżeli jednak nie jest to konieczne, to wystarczy zabezpieczyć je folią ochronną, którą bez problemu można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. Jeżeli wymieniamy okna, to wystarczy odsunąć tylko te meble, które stoją barmetrdzo blisko okna, a pozostałe zabezpieczyć folią.

W przypadku remontów wykonywanych na zewnątrz domu nie trzeba aż tak wielkich przygotowań. Podczas odnawiania zewnętrznej elewacji wystarczy tylko zabezpieczyć okna folią, aby przypadkiem nie zabrudzić framug i szyb farbą. Malowanie elewacji wymaga użycia rusztowań, a w przypadku większych budynków muszą być one przymocowane do ściany, aby się nie przechyliły, a to wymaga wywiercenia otworów na haki.

Przed niektórymi pracami remontowymi musimy załatwić sobie pozwolenie na remont. Tak jest na przykład w wypadku przebudowy ścian nośnych, zmianie rozmiaru otworów okiennych, ociepleniu budynku. Niektóre mniejsze prace remontowe (między innymi zmiany układu ścian działowych, lub wymiana dachu) wymagają tylko dokonania odpowiedniego zgłoszenia. Należy pamiętać, że w przypadku remontu zabytkowego budynku, na przykład kamienicy, nigdy nie wystarczy samo zgłoszenie, tylko zawsze trzeba się ubiegać o pozwolenie.

Czasami od razu wiadomo, czy dany remont należy tylko zgłaszać, czy może trzeba uzyskać pozwolenie na jego przebudowę. Jednak nie zawsze tak jest. Prawo mówi, że remont elewacji należy zgłaszać, kiedy nie wpłynie on na zmianę wyglądu zewnętrznego w stosunku do otaczającej zabudowy, natomiast kiedy remont elewacji wpłynie na taką zmianę, to już należy się starać o pozwolenie na remont.wiertarka Bardzo często wpływ na wygląd zewnętrzny w stosunku do otaczającej zabudowy jest subiektywny, to znaczy według nas wystarczy tylko zgłoszenie remontu, a urzędnik może stwierdzić, że w danym przypadku potrzebne jest pozwolenie na remont. Dlatego też zawsze mamy możliwość zgłoszenia zapytania na piśmie do odpowiedniego urzędu i po otrzymaniu odpowiedzi będziemy wiedzieli, czy musimy pisać wniosek o pozwolenie na remont, czy też nie.

Ciekawe wpisy o architekturze i budownictwie:

czas-na-remont

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Jak się szybko i tanio przeprowadzić?

    Jak się szybko i tanio przeprowadzić?

    Jak się szybko i tanio przeprowadzić? Przeprowadzka to bardzo złożone i czasochłonne przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego przygotowania oraz zaangażowania. Jest ona konieczna na przykład w sytuacji, kiedy na stałe zmieniamy nasze stare mieszkanie na wymarzony dom. Ujmując najprościej, oznacza ona przeniesienie naszych rzeczy do nowego budynku, w którym od tej pory będziemy mieszkać. Jej trudność i

  • Architektura jako kierunek studiów

    Architektura jako kierunek studiów

    Architektura jako kierunek studiów Bardzo często dzieje się tak, że ludzie wybierają różne kierunki studiów. Każda uczelnia chce mieć jak najwięcej najlepszych studentów, dlatego też nieraz otwierane są nowe kierunki studiów, tak aby inni studenci się nimi zainteresowali. Bardzo często zdarza się tak, że ktoś wie od razu co chce robić, a także to, na