|  | 

Domy i Mieszkania

Architektura przyszłości

Architektura przyszłości
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Architektura przyszłości
Miasto, które miałoby powstać u wschodnich wybrzeży Anglii, ma formę owalnego, amfiteatralnego atolu, o wysokości 55 m. Z zewnątrz atol jest otoczony falochronem. Wszystkie mieszkania montowane są wewnątrz atolu, z prefabrykowanych elementów. Ujednolicone elementy pozwalają na zestawianie mieszka – od jednoizbowych do siedmioizbowych. Autorzy zaopatrzyli miasto w pełny wachlarz usług oraz pomyśleli o specyficznym przemyśle, który by zatrudniał mieszkańców, a więc hodowla ryb w ogrzewanych, zamkniętych wodach atolu, produkcja lekarstw z wodorost w morskich, odsalanie wody morskiej itp.

Źródłem energii dla całego miasta ma być gaz ziemny, wydobywany z podmorskich złóż. O ile projekty Japończyków i Anglików są pomyślane do najdrobniejszych szczegółów, to koncepcja amerykańska, której autorem jest R. Buckminster Fuller, stanowi tylko wizję. Pływające piramidy, mieszczące milion mieszkańców, miałyby podstawę o bokach długości 2 mil (3200 m). Fuller wyjaśnia, że takie miasto byłaby tak dalece sprawne konstrukcyjnie i przez to stosunkowo lekkie, że razem ze swoimi pustymi w środku fundamentami ze zbrojonego betonu mogłoby pływać. Miasta to można by zakotwiczać na akwenach o trójkątnym kształcie. albo spuszczać na ocean i zakotwiczać je tam w dowolnym miejscu. Byłoby odporne na trzęsienia ziemi, a ponieważ głębokie fundamenty czworościanu znajdowałyby się poniżej poziomu zaburzeń morza stanowiłoby pływający trójkątny atol zawsze spokojnej i zacisznej przystani.

Ciekawe wpisy o architekturze i budownictwie:

architektura-przyszlosci

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Jak dobrać obicia krzeseł do jadalni?

    Jak dobrać obicia krzeseł do jadalni?

    Jadalnia to serce każdego domu. To tu odbywają się spotkania rodzinne, przyjęcia ze znajomymi oraz na co dzień spożywane są posiłki. Ze względu na przeznaczenie tego miejsca, warto zadbać o odpowiedni wybór mebli, które będą jednocześnie wytrzymałe, odporne na zabrudzenia oraz łatwe w codziennej pielęgnacji. Krzesła do jadalni powinny być przede wszystkim wygodne i komfortowe.

  • Architektura w Tokio

    Architektura w Tokio

    Architektura w Tokio W 1975 roku Tokio liczyło ponad 15 milionów mieszkańców. Przy tak szybkim i całkowicie chaotycznym rozwoju miasta pod znakiem zapytania stoi jego funkcjonalność. Wprawdzie z okazji XVlll olimpiady Tokio uzyskało sieć dróg szybkiego ruchu, podniesionych na betonowych mostach ponad istniejącą zabudowę, to są półśrodki, załatwiające doraźnie potrzeby, wystarczające na krótki czas. Stolicy