|  | 

Norgips pl

magazyn urządzeń technicznych bielsko-biała

magazyn urządzeń technicznych bielsko-biała
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Budynki szachulcoweNiewykluczone, iż architektura romańska jest dla wielu fascynatów epoki średniowiecza czymś niesłychanie istotnym, by nie powiedzieć nierozerwalnym w stosunku do przywołanej epoki historycznej. Czym jednakże nacechowana jest przede wszystkim ta architektura?

Styl ten jest niewątpliwie bardzo toporny oraz surowy. Charakterystyczne dla architektury romańskiej są szerokie, masywne wieże oraz małe okna. Nieduże są także drzwi. Warte odnotowanie są również relatywnie grube mury. Wszystko to wynika z defensywnego przeznaczenia tych budowli. Miały być one po prostu przygotowane na ewentualny atak i próbę jego odparcia. Dlatego właśnie ta architektura w sposób szczególny jest związany z realiami historycznymi panującymi w epoce wczesnego średniowiecza.

Na zakończenie możemy dodać, iż – ponad wszelką wątpliwość – warto zwiedzić zabytki skonstruowane czy też wybudowane niegdyś w stylu architektury romańskiej. Wycieczka do takich miejsc może być – bez dwóch zdań – niesłychanie kształcąca i pożyteczna.

Ciekawe wpisy o architekturze i budownictwie:

styl-romanski-wyznaczniki

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Materiał i konstrukcja

    Materiał i konstrukcja

    Materiał i konstrukcja Materiałem budowlanym, z którego wykonywano ściany zależnie od warunków miejscowych, była cegła palona i kamień ciosowy. Na północy budowano przeważnie z cegły, na południu z kamienia. Oprócz tego w różnych miejscach stosowano jednocześnie oba te materiały. Detale architektoniczne, tak bogate w gotyku, wycinano w kamieniu lub wykonywano z czerwonej prasowanej cegły, zwanej

  • Rozwój architektury

    Rozwój architektury

    Rozwój architektury Rozwój architektury gotyckiej w licznych odmianach trwał do początku wieku XVI. O ile pierwotny etap rozwoju był prosty i umiarkowany w swoim wyrazie, to końcowy jego okres charakteryzują formy o tendencjach dekoracyjnych. Powstaje kierunek zwany gotykiem ozdobnym. W najcharakterystyczniejszy sposób te przemiany występują w kolebce gotyku — Francji, gdzie rozróżniamy wyraźne trzy okresy