|  | 

Domy i Mieszkania

Poznań pozbywa się swoich zabytkowych nieruchomości

Poznań pozbywa się swoich zabytkowych nieruchomości
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Poznań pozbywa się swoich zabytkowych nieruchomości.

Stolica województwa wielkopolskiego nie chce już dalej sprawować opieki nad siedmioma nieruchomościami, które znajdują się na terenie ochrony konserwatorskiej. W tym roku urząd miasta zamierza je więc sprzedać. Taką decyzję jeszcze w grudniu poprzedniego roku podał do publicznej wiadomości zastępca dyrektora wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta w Poznaniu, Paweł Diakowicz. Na sprzedaż Poznań wystawił nieruchomości o powierzchni przekraczającej trzynaście hektarów. Znajduje się tam szpital miejski. Tereny znajdują się w okolicach Starego Rynku. Ich cena wywoławcza to około siedemdziesiąt milionów złotych. Na liście znajduje się także nieruchomość z byłym budynkiem Biblioteki Raczyńskich i dawną szkołą.

Jego wartość to dwadzieścia milionów złotych. Oprócz tego Poznań bardzo chętnie pozbędzie się także dwóch kamienic oraz trzech willi miejskich. Wartość każdego z tych budynków jest szacowana na kilka milionów złotych. Miasto Poznań uważa, że oddanie tych nieruchomości w ręce osób prywatnych sprawi, że będą one miały większą szansę na powrócenie do lat świetności. Nie jest tajemnicą przecież, że obecnie ich stan techniczny pozostawia bardzo dużo do życzenia. Urząd miasta otwarcie przyznaje, że nie ma pieniędzy na ich konserwacje i generalne remonty, które mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Zabytki by żyć potrzebują gospodarzy odpowiedzialnych. Kupcy muszą także wiedzieć, że z racji tego, że mowa jest tutaj o nieruchomościach zabytkowych wszelkie zmiany w ich wyglądzie oraz konstrukcji muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. Wszelkie zmiany muszą być także zaakceptowane i zgodne z warunkami zagospodarowania przestrzennego i ustawą o ochronie zabytków. Osoba, która zdecyduje się na zakupienie takiej nieruchomości będzie mogła liczyć na ulgi. Na pewno zostanie ona zwolniona od konieczności płacenia podatku od nieruchomości oraz pięćdziesięcioprocentowej bonifikaty od ceny wylicytowanej budynku. Na remonty budowli będzie także liczyć na dofinansowanie z funduszy unijnych.

Ciekawe wpisy o architekturze i budownictwie:

poznan-pozbywa-sie-swoich-zabytkowych-nieruchomosci

ABOUT THE AUTHOR

Pozostałe wpisy:

  • Jak dobrać obicia krzeseł do jadalni?

    Jak dobrać obicia krzeseł do jadalni?

    Jadalnia to serce każdego domu. To tu odbywają się spotkania rodzinne, przyjęcia ze znajomymi oraz na co dzień spożywane są posiłki. Ze względu na przeznaczenie tego miejsca, warto zadbać o odpowiedni wybór mebli, które będą jednocześnie wytrzymałe, odporne na zabrudzenia oraz łatwe w codziennej pielęgnacji. Krzesła do jadalni powinny być przede wszystkim wygodne i komfortowe.

  • Architektura w Tokio

    Architektura w Tokio

    Architektura w Tokio W 1975 roku Tokio liczyło ponad 15 milionów mieszkańców. Przy tak szybkim i całkowicie chaotycznym rozwoju miasta pod znakiem zapytania stoi jego funkcjonalność. Wprawdzie z okazji XVlll olimpiady Tokio uzyskało sieć dróg szybkiego ruchu, podniesionych na betonowych mostach ponad istniejącą zabudowę, to są półśrodki, załatwiające doraźnie potrzeby, wystarczające na krótki czas. Stolicy